Kiedy stosować krople do oczu? Poradnik

close-up photo of persons eye

Krople do oczu to chętnie wybierane produkty, po które warto sięgać nie tylko w przypadku alergii, ale także przy wielu innych dolegliwościach. Jakich, a także co dokładnie zawierają te preparaty i jak je stosować? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji.

W jakich sytuacjach sięgać po krople do oczu?

Preparaty, jakimi są krople do oczu warto wybierać w kilku przypadkach. W okresie wiosennym i letnim sprawdzają się do łagodzenia objawów alergicznych spowodowanych pyleniem roślin. Objawy te to m.in. swędzenie, łzawienie oraz zaczerwienienie, które w sposób skuteczny utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Kolejny przypadek, gdy warto sięgać po krople do oczu to różnego rodzaju infekcje. Jedną z najczęstszych jest zapalenie spojówek, które może wynikać z infekcji wirusowej, bakteryjnej i grzybicznej, a także z działania czynników drażniących (takich jak dym lub chemikalia). W takich przypadkach konieczne jest sięgnięcie po preparaty przepisane przez lekarza, pozwalające szybciej pozbyć się objawów.

Następną sytuacją jest coraz powszechniej występujący zespół suchego oka. To schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji łez, które nawilżają, ale też chronią przed infekcjami. Obecnie bardzo często wynika to ze stylu życia, w tym wielogodzinnego używania urządzeń elektronicznych, ale także noszenia soczewek kontaktowych. W takich sytuacjach krople do oczu o działaniu nawilżającym przywracają komfort, a także niwelują ból oraz zaczerwienienie.

Okulista może zalecić stosowanie kropli również w innych przypadkach. W razie jakichkolwiek dolegliwości warto więc skonsultować się ze specjalistą.

Krople do oczu działają nawilżająco

Co zawierają krople do oczu?

W praktyce takie preparaty mogą zawierać różne składniki w zależności od ich przeznaczenia i rodzaju. W przypadku większości bazą są jednak substancje o działaniu nawilżającym, takie jak kwas hialuronowy oraz glicerol. Chętnie wybierają je osoby np. noszące soczewki kontaktowe oraz pracujące przed komputerem, aby zapewnić oczom dostateczne nawilżenie.

Krople do oczu stosuje się także w przypadku alergii. Wówczas działają przede wszystkim przeciwzapalnie, za co odpowiada np. taki składnik, jak kromoglikan sodu.

Kolejną grupą substancji są te, które pomagają zwężać naczynia krwionośne i tym samym niwelować zaczerwienienie. Takie działanie ma m.in. tetrazolina, która zmniejsza lokalnie obrzęk i świąd. Krople z tym składnikiem mogą być wdrożone np. w przypadku zapalenia spojówek, podrażnienia po noszeniu soczewek, a także przy alergicznym zapaleniu spojówek.

W jaki sposób stosować krople do oczu?

Aby osiągać pożądane rezultaty, krople do oczu muszą być stosowane w odpowiedni i bezpieczni sposób. Najważniejsze jest to, aby wcześniej zawsze zapoznać się z dołączoną do produktu ulotką. Na niej znajdziemy informacje dotyczące dawkowania, a także optymalnego czasu stosowania produktu. Wielu preparatów nie należy bowiem stosować przez okres dłuższy, aniżeli kilka dni. W razie wątpliwości warto tę kwestię skonsultować ze swoim lekarzem lub farmaceutą.

Istotne znaczenie ma też liczba aplikacji w ciągu doby. Najczęściej krople należy stosować co kilka godzin, aby zapewnić najlepszy efekt. Ewentualne, dodatkowe zalecenia zawsze wskazuje producent preparatu.
Jak widać krople do oczu to farmaceutyki, które można stosować w wielu różnych przypadkach. Jeśli jednak problemy ze wzrokiem trwają przez dłuższy czas i odbierają komfort na co dzień, to koniecznie zaleca się konsultację okulistyczną. W jej trakcie zostaną wykonane badania, a także wystawiona diagnoza oraz odpowiednie, zalecane przez specjalistę kroki w leczeniu.

Witajcie, jestem Barbara Jankowska - ekspertka w dziedzinie ping-ponga i zdrowego stylu życia. Na stronie KingPong.pl dzielę się poradami dla graczy, ciekawymi artykułami oraz przydatnymi informacjami na temat tej wspaniałej gry. Dołącz do naszej społeczności i razem poprawmy swoje umiejętności w ping-pongu!
Do góry